Dolar Yükselecek mi? 2022 Dolar Düşecek Mi?

 

Son günlerde bir anda ciddi yükselişler ve ciddi düşüşlerin yaşandığı ekonomi piyasasında herkesin aklındaki soru “Dolar düşer mi ?”.  Artık çoğumuz her gün, her saat 1 Dolar’ın kaç Türk Lirası olduğuna bakıyoruz. Dolar bir anda 2-3 TL gibi ciddi artışlar yapıyor iken diğer taraftan ciddi düşüşlerde yaşanıyor.

Dolar şu ana kadar 18.43 TL’ye kadar yükselerek rekor kırmıştı . Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalardan sonra düşüşe geçmişti. Peki dolar daha da düşecek mi ?

Şu an ki ekonomi durumuna göre konuşmak, ileriyi görmek, çok zor anlık olarak çok hızlı değişimler olduğu için tahmin yürütmek zorlaşıyor. Şu sıralar 13TL civarlarında gezen dolar bu aralıklarda gezmeye devam ederse ki bu biraz Türkiye için zor olabilir; yükselmeye devam edecektir. Tabii ki bunlar tahmin ancak şu anda gözlemlenen durum bundan ibaret. Dolar kurunun bu hafta yavaş adımlarla 13-16TL arasına ulaşabileceği ihtimali var. 

Aslında Türkiye’nin dış ve iç politikasına bağlı olarak değişiyor ancak halkın kendi ekonomik güvenlik korkusundan dolayı çok fazla Dolar kuru halka satıldığı için dolar ekstra bir yükseliş gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde alınan kararlara göre bankalardan alınan krediler kesinlikle dolar bazında kullanılamayacak. 

Yani bir nevi bankadan aldığınız parayı dolara çevirmek mümkün olmayacak Hatta yüksek cezaları olacak diyebiliyoruz.

 Aslında bu durum doların yükselmemesi konusunda başarı gösterir mi derseniz de bence bu karar doların ani yükselişler ve ani düşüşlere karşı engel olacağını söyleyebiliriz. Daha fazla ekonomi haberleri için bizi takipte kalın 

 Peki Dolar şu anki gibi yükselmeye devam edecek mi? Genel bir değerlendirme yaptığımız zaman doların Ocak ayının sonuna kadar ufak ufak adımlarla yükseleceğini düşünüyoruz. Bu bir yatırım tavsiyesi olmayıp sadece yapılan bazı analizlere bakarak rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

 Ek olarak yeni bir proje ortaya çıkmaz ise dolar kuru her geçen gün artmaya devam edecektir. Bazı yeni projelerin henüz %80-%90 lık bir etki ettiğini bile göremiyoruz. Bu oranlar devam ederse, evet dolar yükselecektir.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir