Son Dakika: Altın artacak mı? 2022 Altın Ne Olacak

 Yatırımcıların gözdesi haline gelen altın, son dönemlerde koronavirüsün yeni bir varyantı olan Omicron virüsü ve artan dolar fiyatlarına karşı bankaların koymuş olduğu müdahaleleri ile bir ileri bir geri yönde seyrediyor. 

Hal böyle olunca altın düşecek mi ya da altın geri yükselir mi gibi soruları gündeme getiriyor. Son 24 saat içinde ciddi bir iniş yaşayan altın geçen hafta merkez bankasını enflasyona mücadele için attığı yeni adımlar ile altın fiyatlarını artması ile ilgili beklentileri de yok ediyor.

 Böylece güncel altın fiyatları şu anda bir miktar yukarıda da olsa sabah saatlerinde Altın ons fiyatı 1800 dolar seviyelerinde olduğu görülmüştür.

 Omicron Varyantının Etkileri 
 Covid-19 virüsünün yeni varyantı olan Omicran’nın etkilerinin ne durumda olduğu konusunda net bir bilgiye ulaşılmamışsa da ülkelerin büyük bir bölümü denetimlerini sıkı bir şekilde sürerek virüsün yayılma hızını önüne geçmeye çalışıyor. 

Varyantın yayılma hızı ve aşıların etkisiz kalması gibi beklentiler de söz konusuyken, altın fiyatları da gün içinde 1800 doların üzerine çıkmış bulunuyor. Altın Ons fiyatı güne 1797 dolardan başladı. Fakat gün ilerledikçe 1807 seviyesine ulaştı. Öğlen sıralarında ise altını ONS fiyatı 1802 dolar seviyesine geldi.

 Gram Altında 4 haneli Rakam Gözlerden Kaçmıyor

Gün içinde gram altını 4 haneli rakam çıktığı görülüyor. Döviz kurlarında yaşanan hareketlilik nedeniyle bütün altın fiyatlarında da tarihi bir rekor söz konusu oluyor. Gün içinde gram altın fiyatı 1023 TL civarındaydı. 
 Akşam Saatlerinde Sert Düşüş Yaşandı
 Yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı; Recep Tayip Erdoğan’ın “Ulusa Sesleniş” programı ile artan dolar fiyatlarına yaptığı önlemler neticesi ile hem dolar fiyatlarında hem de altın fiyatlarında sert gir düşüşün meydana geldiği görülüyor. 

Akşam saatlerinde yaşanan bu önemli gelişmeler ile yatırımcılar da büyük endişe uyandırdı. Dolayısı ile altın almak mı, yoksa altın satmak mı daha avantajlı sorusunu gündeme getirdi.
Peki Şimdi Ne Yapmalı 
 Türk parasının değer kaybetmemesi ve enflasyonun önüne geçmesi için devletin tüm çalışmaları devam ederken, öte yanda birikimlerini değerlendirmek isteyen tüketiciler ise nereye yatırım yapmaları gerektiği konusunda araştırmalar yapıyor. 

Altın şu anda doların sert düşüşü ile değer kaybediyor. Fakat uzun vadeli bir yatırım söz konusu ise altına yatırım yapmak daha mantıklı olur. Ancak altından kar etmek isteyenler piyasaları iyi takip edip altın fiyatların en alt seviyeye inmesini beklemeleri tavsiye edilir. 
 Çünkü dolar fiyatındaki artışlarda hala inişli çıkışlı rakamlar söz konusu…Daha ne olacağı onuşunda net bir bilgi gündemde olmadığı için şu anda altın almak riskli olabilir. Çünkü doların fiyatı halen yüksek…. Öte yatan analistler altın fiyatlarının kısa bir süre sonra tekrar yükselebileceği konusunda tahminler yürütüyor. Altını en düşük fiyatı ise 500 TL seviyelerinde olacağı söyleniyor.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir