Sosyal Medya Tam Olarak Nedir? Sosyal Medya ve Bilinç

 Sosyal Medya Aslında Nedir? 

 Günümüz dünyasında herkesin bildiği üzere sosyal medya hayatımızın içine girmiş bulunmakta. Artık her yaş grubu farklı birçok sosyal medyada aktif olarak kendini göstermekte. 

Sosyal medya: Fotoğraflar paylaşıp, fikirlerinizi paylaşabileceğiniz, videolar atıp, yediğinizi, içtiğinizi paylaşabileceğiniz, bilgi alabileceğiniz, bilgi verebileceğiniz, eğlenebileceğiniz, hayatın içinden birçok şeyi bulabileceğiniz bir alandır.

 Sosyal Medyanın Hayatımıza Katkısı

 Hayatımıza katkısı çok fazla bulunmakta. Bir olay olduğunda anında bilgiyi milyonlarca insan okuyabilir. Uzakta olduğumuz insanlarla hızlı şekilde iletişim kurmamızı sağlar. Yeni kişiler, yeni yerler ve daha bir çok yeni şeyle tanışmamızı sağlar. Sizde sitemizdeki sosyal medya haberleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 Sosyal Medyanın Zararları Nelerdir?

 Hayatımıza katkısının yanı sıra zararları da ne yazık ki var. Bilinçsiz sosyal medya kullanımı size büyük zararlar verebilir. 

Bilgilerinizi görmesini istemediğiniz kişiler bilgilerinize ulaşabilir, size maddi manevi zararlar verebilir.

 Sosyal Medyada Nasıl Güvenlik Sağlanır? 

 Güvenlik sağlamak için öncelikle sosyal medya kullanan her birey bilinçlenmeli ve sosyal medyadaki kötü niyetli kişilerden korunma yolları aramalıdır. 

Korunma yollarından bazılarını size aktaracağım. Öncelikle hangi sosyal medyada olduğunuz fark etmeksizin hesabınızı iki faktörlü doğrulama ile güvenlik altına almalısınız. Telefonunuza kod ile giriş yapmak çoğu zaman büyük ölçüde korusa da yetersiz kaldığı durumlar da oluyor. Teknoloji geliştikçe kötü niyetli dolandırıcılar, “hacker” diye tabir edilen kişiler de gelişmekte ve farklı yöntemlerle insanları tuzaklarına düşürmektedir. 

İki faktörlü uygulamayı açtıktan sonra kimlik doğrulama uygulamaları indirip korumanızı daha da arttırabilirsiniz. Şifrelerinizde mutlaka sayı noktalama işaretleri kullanmalısınız. Adınızı, soyadınızı ve tuttuğunuz takım gibi basit, tahmin edilebilir şifrelerden uzak durmak hesabınızı korumanıza yardımcı olur. 

Şifrenizi en güvendiğiniz insanlarla bile paylaşmamaya özen göstermelisiniz. Sizden şifrenizi isteyenlere kesinlikle güvenmemelisiniz. Günümüzde dolandırıcılar, insanlara bağlantı linkleri atarak kadın cinayetleri için oy, hayvan hakları için oy vermelerini isteyerek attıkları linklerde kullanıcı bilgilerinizi girmenizi istemekte.

 Toplumsal bir dayanışma için yardım etmek isteyip tuzağa düşenlerin sayısı oldukça fazla. Hiçbir site toplumsal olaylarla ilgili sizden oy vermeniz için şifre gibi bilgiler istemez. Şifrenizi hiçbir yere girmeyin. Eğer girdiyseniz ve hesabınızda şüphelendiğiniz durumlar varsa hesabınıza girip hemen şifrenizi değiştirmeniz sağlıklı olacaktır. 

Düzenli olarak bilgilerinizi kontrol edip, güvenlik kısmından farklı bir cihazdan giriş var mı diye kontrol etmeyi unutmayın. Bilinçli kullanıcılar olursak bu tarz mağduriyetleri en aza indiririz. Sizde buna ek olarak aşağıdan yorum yazabilirsiniz.

Yazar : Sıla Aslan

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir