Temettü Yatırımcılığı Nedir? Temettü Yatırımcılığı

Temettü Nedir?

Bir şirketin dönem içerisinde elde ettiği kar payını hissedarlarının alma hakkıdır. Şirket kar payını sene içerisinde bir kere dağıtır. Bazı şirketler senede birden daha fazla veya daha az kar payı dağıtabilir. Forex ile para kazanma adımları için okumaya devam et ve takipte kalın. 

Temettü Yatırımcılığı Nedir?

Temettü yatırımcılığı basit bir dille geleceğine güvendiğiniz bir ve ya birden fazla temettü dağıtan şirketin hisselerini biriktirerek dağıtılan paylardan gelir elde etmektir.

Düşünün ki ar-ge araştırmaları, sermaye, borsa artırımları ve birçok gelişim için çabalayan şirketlerden hisse alıyorsunuz ve oturduğunuz yerden gelir sahibi oluyorsunuz tam olarak mantık bu.

Borsa nasıl oynanır hakkında yazıyı okumak için tıklayın.

Borsada olan tüm şirketler temettü dağıtmaz bu durum şirketin kararına kalmıştır. Şirketler elde edilen kar payını şirketin geleceği için kullanabilir ya da sermaye artırımına gidebilirler. Devamında karar alınırsa temettü dağıtımı yapılabilir.

Temettü Yatırımcılığı Hakkında

Temettü yatırımcılığı uzun vadeli yatırım türüdür. Düzenli aralıklarla hisse alımı yapılarak alınacak temettü payının arttırılması sağlanır. Temettü yatırımcılığı ilk iki yıl için zorlu bir süreç olabilir fakat düzenli olarak hisse alımı yapıldığında iki yıldan sonra emeklerinizin karşılığını almaya başlayacaksınız. Ne kadar çok hisse payınız varsa o oranda temettü geliriniz olacaktır.

Buradan Borsa ile zengin olmak adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Temettü geliri elde ettiğinizde o gelirle hisse aldığınızda maliyetlerinizi de düşürmüş olacaksınız istediğiniz seviyeye ulaşana kadar elde ettiğiniz temettü geliri ile hisse almaya devam etmeniz gerekir.

Bilinmelidir ki alınan hisse seneler içerisinde kendi de değer kazanacağı için sizin geliriniz kartopu misali büyüyecektir. Unutulmaması gereken şey bu yatırımın sabır gerektiğidir. Eğer sabır ve istikrar gösterilirse düzenli pasif gelir elde edilecektir.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir